Полезно за вас: Речник | Игри | Новини | Фирми | Рецепти | Обяви
Начало на реферати

Урок- Литературно съчинение


Литература_Други | 2009-12-02 | 193 сваляния


УРОК ЗА ПОДГОТОВКА ЗА СЪЗДАВАНЕ

НА ЛИТЕРАТУРНО-ИНТЕРПРЕТАТИВНО СЪЧИНЕНИЕ


ТЕМА НА УРОКА: Какво представлява литературно-интерпретативно съчинение

ЦЕЛИ НА УРОКА:

ИНФОРМАЦИОННО ПОЗНАВАТЕЛНИ ЦЕЛИ:

  1. Учениците да получат основни знания за това какво представлява ЛИС и как се изгражда този тип съчинение.

  2. Учениците да направят своите първи опити за написване на ЛИС, да се научат да разсъждават самостоятелно по дадена тема, макар и подпомагани от опита на други хора, съхранен в различни източници; да се научат да издирват източници по темата и да ги прилагат.


ВЪЗПИТАТЕЛНА ЦЕЛ: Да възпитава у учениците интерес към художествения текст, уважение към уникалността на художествения текст.


КОМУНИКАТИВНА ЦЕЛ: Да се развият умения за анализ за худ.текст по даден проблем.


ВИД НА УРОКА: За нови знания във връзка с подготовката за създаване на ЛИС.


МЕТОД НА УРОКА: Беседа и лекция


ХОД НА УРОКА:

Встъпителна урочна ситуация

Вие вече познавате няколко вида съчинения писали сте съчинение-описание, съчинение-приказка, съчинение по въображение или по преживяна случка, съчинение-разсъждение. Опитът, придобит при създаването на тези съчинения, ще ви бъде много полезен за разбирането и създаването на едно ново за вас съчинение: литературно-научно съчинение. В ЛИС пишещият излага своето тълкуване на литературния текст, своите разсъждения по проблеми, поставени от автора на творбата, своите аналитични наблюдения над нейния худ.строеж, оценката си за въздействието й върху читателя. Както всяко съчинение, така и ЛИС има уводна част, теза, изложение и заключение.

Уводната част въвежда читателя в проблема и го запознава с отношението на автора към този проблем, в изложението се прилагат доказателствата за твърдението на автора ( защо той мисли по този начин). Заключителната част дава завършеност на съчинението, тя е обобщение на казаното дотук.

Запишете заглавие: Как се създава литературно-научно съчинение, а като пример за това ще разгледаме темата: Основният конфликт в разказа Дервишево семе.

  1. Мотивация

Какъв е основният конфликт в Дервишево семе и има ли разрешение и алтернатива? (отг.)

Ако вие сте на мястото на Рамадан как бихте постъпили? (отг.)

  1. Планиране

  1. Уводна част в уводната част трябва да се обърне внимание на това, че конфликтът в разказа е носител на основните проблеми.

Например:

Урок- Литературно съчинение

Добави своя коментар:



Тагове от реферата: , , , , , , ,